Maliyeti bel

irli ölçüde tutmak ve çoğu zaman daha rahat bir iş ortamı için evden çalışmayı deneyenler için işler bazen yolunda gidebiliyorken bazen de pekte istenildiği gibi olamayabiliyor.  Eğer sizde çalışma ortamını kusursuz bir şekilde kurmak istiyorsanız bu yazıya bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Evde çalışmaya karar verdiyseniz sizi bekleyen bazı sorumluluklarınız olacaktır.  Sizin için 7 farklı durumu derleyip hazırladık.

1) Evde Çalışma Alanı

Öncelikle nasıl bir alanda çalışmak istediğinize karar verin. Ortamınız içinizi açan ve sizi daha çok çalışmaya yardımcı olacak bir düzende olmalıdır. Sandalye ve masa bir evde ofis düzeni kurmak için yeterlidir, lakin masanın ve sandalyenin seçimine dikkat edilmelidir. Masa işimize göre geniş ve sandalye ise boyun ve bel ağrılarına neden olmayacak şekilde ko

Evden Çalışırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

nforlu olmalıdır.  Masanızın yatak yada koltuk takımı olan bir odada olması sizi uykuya ve tembelliğe sürükler. Bu nedenle daha ofis ortamına benzer bir o kadarda konforlu bir ortamı hazırlamanız gerekmektedir.

2)Çalışma Saatler

Belirli iş saatleri oluşturmaya ve buna uymaya dikkat edin. Sonuçta kendi düzeninizi kuran yine sizsiniz disiplini de kendiniz için yine en iyi siz sağlayabilirsiniz. Örneğin 09. 30-17. 30 sizin için ideal bir zaman dilimi olabilir. Hayatı kaçırmayacağınız ve en verimli olduğunuz saatleri ayarlamakta yarar vardır.

Office

homeoffice çalışma

3)Beslenme ve Spor Düzeni

Kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği gibi beslenme düzeniniz bozulmadan ve ara öğünlerinizi canınızın istediği gibi ayarlayabilirsiniz. Sabah sıkı bir kahvaltıyla işinize başlarken mola verdiğiniz anda kuru yemiş, meyve ve yeşil çay ile ara öğününüzü dengeleyebilirsiniz.

Verimliliğinizi artırmak için sabah sporu da evde çalışanlar için oldukça önemlidir. Uyandıktan sonra temiz havada yürüyüş ve koşu size dinçlik katar. Döndüğünüzde ise daha pozitif bir şekilde işinize konsantre olmanızı sağlar.

4)Motivasyon

İnsanın eğer bir iş için motivasyonu varsa yapamayacağı iş ve aşamayacağı engel yoktur. Uygun giyinmekte sizin için güzel bir motivasyon yaratabilir.

Eğer evden çalışmak istiyorsanız pijamayla çalışmak sizin için rahat olabilir fakat çalışmanızın verimli olmasını istiyorsanız pijama modundan çıkmakta fayda vardır. Kimse sizden her gün şifon gömlek giymenizi ve kravat takmanızı beklemiyor ancak kıyafetinizin psikolojinizi dolayısıyla da performansınızda etkilediğini unutmayınız.

5)Dikkat Dağılması

Evden çalışmanın en zor yanlarından biri de dikkat dağılmasıdır. Birikmiş çamaşırlar, ütülenecek kıyafetler ve ev temizliği gibi.  Birçok şey dikkatinizin dağılmasına sebep olabilir. Dikkatinizi kontrol etmek için ofiste yaptığınız gibi normal bir temizlik rutini oluşturabilirsiniz. O anlık evdeki bazı aksaklıkları görmezden gelmeyi de deneyebilirsiniz.

6)Yalnızlık

Eğer içinize kapanık ve yalnız kalmayı sevmiyorsanız saatlerce tek başınıza çalışmak sizin için zor gelebilir. İnsanlardan uzak kalmak ve konuşacak kimse bulamamak insanı depresyona sokabilir. Bu yüzden haftanın belirli günleri kendinize izin verin ve çalışmayın. Ayrıca kendi özel ilgi alanlarınız için de vakit ayırmayı ihmal etmeyin.

7)Masa Düzeni

Masanız karışık ve dağınık olmamalıdır. Daha renkli ve pozitif mesajlar verecek şekilde notlar yapıştırabilirsiniz. Masanızda radyasyonu aza indirmek için kaktüs kullanabilirsiniz. Renkli kalemler ve bazı hafif atıştırmalıklar da size yardımcı olacaktır.